Menu
01. 01. 2018

Otevřený dopis M. Hilšerovi

zpět na Glosy

Vážený pane Hilšere,

obracím se na Vás v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami. Na úvod tohoto stručného otevřeného dopisu bych Vás rád ujistil, že právě Vy jste „mým“ kandidátem na prezidenta naší země. Vážím si Vaší otevřenosti a, v mých očích, také návaznosti na humanistické ideály porevolučního Československa, respektive České republiky.

Jsem přesvědčený, že právě Vás bychom, jako český národ, na Hradě potřebovali. Pro Česko je myslím zásadní mít prezidenta, který je demokratický, proevropský, otevřený, slušný a za kterého se nemusí ani ta vzdělanější část populace stydět.

Bohužel, když se podívám na poslední vývoj politické situace nejen u nás, je mi úzko. Považuji se za kriticky smýšlejícího člověka, který nepodléhá bláhovým slibům a zaručeným receptům. Jsem také přesvědčený o tom, že demokracie je systém, který může velmi dobře fungovat v případě, že politickými reprezentanty v zemi jsou lidé s vysokým morálním kreditem. Ti mohou zajistit, že ani v demokracii lid nerozhoduje o věcech, kterým nerozumí nebo o kterých nemá dostatek informací. Stejně tak mohou takoví reprezentanti zajistit spolu s ústavním pořádkem ochranu menšin nebo veřejného zájmu.

Česká republika bohužel stále více směřuje k populismu, nesnášenlivosti, rozdělování společnosti, více než k jejímu spojování. Je to jev zřejmě přirozený, ostatně i v moderní historii Evropy jej můžeme pozorovat v mnoha různých obdobích. Bohužel tato cesta nikdy nevede dobrým směrem a na jejím konci nás, myslím, nic dobrého nečeká.

Proto se na Vás obracím s pokornou výzvou. Prosím Vás, abyste teoretickou možnost stanout na místě hlavy státu v těchto volbách vyměnil za podporu tomu demokratickému kandidátovi, který bude mít největší šanci na úspěch v těchto volbách. Chápu, že se Vám to může zdát jako zvláštní prosba od Vašeho potenciálního voliče. Věřím ale v to, že někdy je třeba svoji ambici dotáhnout do konce. Pokud je Vaším cílem opravdu vrátit srdce na Hrad, je zde otázka, jak nejlépe dosáhnout tohoto cíle. Možná odpovědí není pokus utkat se o křeslo prezidenta v reálném souboji, který podle statistik nemůžete vyhrát. Možná je to právě využití Vašeho veřejného hlasu těsně před volbami k podpoře toho, kdo může opravdu srdce na Hrad vrátit, ať už je to kterýkoliv z těch několika málo demokratických kandidátů se srdcem na pravém místě.

Již teď jste získal moje srdce a jsem přesvědčený, že stejně tak jste získal i srdce tisíců Vašich podporovatelů po celé republice. Prosím, udělejte krok, kterým se opravdu zapíšete do novodobé české historie. Nedopusťte, aby na Hradě to srdce i nadále chybělo a Vy abyste skončil v politickém zapomnění jako jeden z těch neúspěšných kandidátů.

S velkou úctou

Tomáš Bílý

(praktikující člen mnoha menšin – drobný podnikatel, občanský aktivista, vystudovaný právník, registrovaný gay, liberální křesťan, rodilý Pražan)

V Praze 1. ledna 2018