Menu
30. 08. 2018

LESK A BÍDA lgbt+ V CÍRKVI

zpět na Blog

Ve dnech 24.-25. srpna 2018 se v Plzni uskutečnil již několikátý ročník festivalu LGBT+ lidí a jejich přátel. My jsme do programu přispěli přednáškou nazvanou Lesk a bída homosexuálů v církvi.

V přednášce jsme mluvili o naší cestě životem a představili i osudy několika dalších homosexuálů z katolického prostředí. Konstatovali jsme, že v církvi je mnoho dalších gayů – mezi biskupy, kněžími, řeholníky a řeholnicemi, mezi varhaníky, kostelníky, akolyty, katechety, ba dokonce i mezi manžely. Svou orientaci si žijí většinou ve skrytosti. Někdy více, někdy méně úspěšně a šťastně. 

1425

Dále jsme upozornili na řadu paradoxů, se kterými se LGBT+ osoby v církvi setkávají. 

Máme za to, že by stačilo málo, aby byla vidět nejen „bída“, ale i „lesk“ LGBT+ osob v církvi. Kdybychom jim dopřáli přijetí, důvěru a přátelství, mohly by zazářit ve své plné kráse. 

1426

V závěru Jirka načrtnul dvakrát tři doporučení. Nejprve doporučení pro křesťany:

  1. Přestaňte LGBT+ osoby považovat pouze za politické lobby, které chce zničit tradiční rodinu a způsobit rozpad morálky společnosti. Uvědomte si, že HOMOFOBIE JE HŘÍCH, který ve svých důsledcích reálně zabíjí.
  2. VYTVOŘTE PROSTOR SVOBODY A PŘIJETÍ, kde mohou lidé být tím, kým jsou. Právě tak nejlépe vychováte své děti, když jim nabídnete prostředí, ve kterém nevládne pokrytectví, strach, předsudky a ostrakizování těch, kteří jsou odlišní.
  3. NABÍZEJTE PŘÁTELSTVÍ a citlivé doprovázení jedinců, podle toho, čeho jsou subjektivně schopni. Důvěřujte jejich dobré vůli, srdci i svědomí. Buďte jejich záchytnou sítí, znamením Boží bezpodmínečné lásky. 

A ještě tři doporučení pro LGBT+ osoby v církvi:

  1. PŘIJMĚTE SAMI SEBE TAKOVÉ, JACÍ JSTE. To není Boží omyl. Snažte se hlouběji poznat sami sebe a objevte své vnitřní bohatství včetně schopnosti milovat.
  2. ČERPEJTE U DOBRÝCH ZDROJŮ – vzdělávejte se, cestujte, poznávejte život, nechte se inspirovat osobnostmi, mějte svoji „moudrou vrbu“, používejte své svědomí a také studny milostí, které nabízí církev. Nespokojte se s lacinými cestami, brakovou produkcí a podprůměrným životním stylem. 
  3. KONEJTE DOBRO. Můžete a máte toho udělat hodně – ve své rodině, mezi přáteli, ve společenství. Investujte sami sebe a nešetřete se. Chraňte slabé a pečujte o potřebné. Najděte si někoho, pro koho budete moci být darem. Svědčte o kráse života, o kráse lásky, o kráse LGBT+ lidí.

1427      1428      1429

V minulých dnech byl publikován rozhovor se známým americkým jezuitou Jamesem Martinem na podobné téma. Připojujeme odkaz na něj na Christnetu