Menu
02. 02. 2018

Filipovo poselství

zpět na Pro Tebe

Stalo se to v neděli 2. února 2014, na svátek Uvedení Páně do chrámu. V tento den, po příchodu z nedělní mše v místním kostele, našla Filipa jeho rodina oběšeného na stromě ve vlastní zahradě. Filip byl gay a podle jeho dopisu na rozloučenou to byl jeden z hlavních důvodů, proč si vzal život.

Rádi bychom vám nabídli dva úryvky ze článku, který napsala Filipova maminka pro online poradnu sbarvouven.cz. „Ve svém dopise mimo jiné napsal, že nechce a nemůže žít ve společnosti, která je netolerantní a nedává stejná práva všem. Napsal, že chce, aby jeho smrt přispěla k větší toleranci a rovnoprávnosti všech lidí,“ uvádí maminka Svatava. Dále pokračuje: „V rodině máme lesbický pár, který spolu žije již více než dvacet let a chodí i do kostela. Vždycky jsme je brali jako samozřejmou součást naší širší rodiny a nenapadlo nás více se zabývat problematikou LGBT lidí. Nedocházelo nám, jak velký a bolestivý problém a trápení – i v dnešní době – může být a je pro mnoho gayů a leseb jejich orientace. To, jak moc se Filip trápil a co ho trápilo, jsme se všichni dozvěděli až z jeho dopisu na rozloučenou. Nikdo z nás si nevšiml nepatrných signálů, které by nás varovaly, co má v úmyslu udělat.“

Plné znění článku můžete nalézt na stránkách poradny sbarvouven.cz, která podporuje lidi s menšinovou sexuální orientací Homofobie-mi-zabila-syna.

1288

Tragédie, která se odehrála 2. února 2014, námi oběma otřásla a také nás motivovala k úvahám ohledně pomoci stejně orientovaným mladým lidem. Ozvěna této události v nás stále zní, a proto chceme právě zde otevřít prostor pro dvě věci:

  1. Chceme podpořit mladé lidi z tradičních prostředí v úspěšném zvládnutí jejich coming-outu i dalších nástrah „teplého“ života.
  2. Chceme také přispět k většímu poznání a porozumění LGBTQ+ osob ze strany většinové společnosti, zvláště potom v křesťanských kruzích.

Jaká je naše strategie?

S tím jednodušším už jsme začali. Píšeme o našem životě, souhlasili jsme s natáčením dokumentu pro Český rozhlas i pro Českou televizi. Dáváme nahlédnout do naší každodennosti, našeho prožívání i našich názorů. Snažíme se svědčit o tom, že je možné žít plnohodnotný a dobrý život v homosexuálním páru. V tom budeme i nadále pokračovat.

V tomto roce bychom ale chtěli už víc rozjet i náš projekt PRO TEBE. Máme dvě cílové skupiny:

  1. První jsou rodiče, pedagogové, kamarádi, faráři a vůbec všichni, kteří mají ve svém okolí člověka s homosexuální orientací. Těm bychom chtěli umožnit více nahlédnout do života i pocitů LGBTQ+ lidí a zabránit tak, třeba i nechtěnému, vyloučení těchto lidí z jejich společenských kruhů. Za tímto účelem chceme letos pro tuto cílovou skupinu napsat pár článků a také si vytvořit síť kontaktů, které nám pomohou cílovou skupinu lépe oslovit.
  2. Druhou naší cílovou skupinou jsou samotní mladí LGBTQ+ lidé. Zvláště potom ti, kteří opustili své domovy a začínají nový život na vlastní pěst ve velkoměstě. Pro ty bychom rádi vytvořili jinou sérii článků, která by snad některým z nich mohla pomoci se v novém světě neztratit, nenalétnou podvodníkům, nepřijít o úspory, nenakazit se nějakou nemocí apod.

Co bude dál se uvidí. Nepochybujeme, že se nové inspirace objeví. Držte nám zatím prosím palce a pokud vás napadá něco, čím nás podpořit, neváhejte a napište.

Se vzpomínkou na Filipa
Jiří a Tom