Menu
19. 09. 2019

Demonstrace za rovné manželství

zpět na Blog

Praha, 12. září 2019

Jirka přijal pozvání promluvit na demonstraci za rovné manželství, která se uskutečnila na pražském Malostranském náměstí. Zde je jeho krátký projev:

"Během let, kdy jsem působil jako římskokatolický kněz jsem oddal řadu heterosexuálních párů. Rád jsem je doprovázel v přípravě na tento krok a sdílel jejich radosti i starosti i po svatbě. Jako gay a navíc jako celibátník jsem některým stránkám jejich lásky nedokázal úplně rozumět, ale nikdy jsem si kvůli tomu vztah muže a ženy neošklivil. Vždycky jsem jim rád žehnal a přál štěstí.

Dnes si přeji, aby to bylo stejné i u vztahů mezi lidmi stejného pohlaví: aby se jejich láska druhým lidem neošklivila. Přesto že jim úplně nemohou rozumět, aby jim přáli šťastný společný život a přijímali je takové, jací jsou. 

Zákon o rovném manželství nebude znamenat, že se ve školách bude promítat gay porno. Bude to znamenat, že láska dvou dospělých lidí bude respektována, oceňována, podporována a chráněna. 

V takové společnosti se bude hůře šikanovat odlišný člověk. Gayové a lesby budou moci být beztrestně sami sebou aniž by nad nimi někdo ohrnoval nos. Mladí lidé s menšinovou orientací budou mít před očima výzvu, která dříme v jejich srdcích: udělat ze svého života dar pro druhého člověka.

(Zde posluchači odpověděli potleskem.)

Jsem přesvědčen, že tento zákon naši společnost nezničí ani jí neublíží. Naopak bude příspěvkem k její zralosti. Zralí lidé přejí druhým dobro a žehnají lásce.

Od té doby, co jsem před dvěma lety odešel z kněžské služby a začal žít se svým životním partnerem, každý den děkuji za dar našeho vztahu. Naše radosti i starosti sdílíme se světem prostřednictvím naší webové stránky primakluci.cz. Teď už se oba těšíme na chvíli, kdy už nebudeme jen registrované osoby, ale kdy budeme moci být plnoprávní manželé."

Novela zákona, která by umožnila manželství pro všechny, leží v poslanecké sněmovně již 464 dní a nikam se její schválení neposouvá. Manželství pro všechny přitom podporuje v Česku 61 % obyvatel. Argument, že registrované partnerství stačí a gayové a lesby mají stejná práva, neobstojí. Rozdílů mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím je více než 100.

Více informací o kampani za rovné manželství Jsme fér i o možnosti aktivně se zapojit do jeho podpory naleznete na www.jsmefer.cz.

Demonstrace za rovné manželství