Menu
29. 03. 2020

Čínská chřipka útočí

zpět na Blog

(13. 3. 2020) V pátek třináctého už bylo zcela jasné, že minimálně několik následujících měsíců bude všechno jinak. Pokud ne v jiných oblastech, tak v sektoru cestovního ruchu určitě. Jiří se tedy vydal na příslušný úřad na půl roku pozastavit svou průvodcovskou živnost a stal se nezaměstnaným. Co dál?

(14. 3. 2020) Mezitím se jarní příroda hlásí k životu, město se vyprazdňuje, shon se zklidňuje, prožívání času i vztahů se proměňuje… Myšlenky, pohled, dech i cit mohou pojednou plynout pomaleji, hlouběji, vděčněji, něžněji… Přichází čas nejistoty a bolesti i čas velkých příležitostí a šancí.

(15. 3. 2020) Tom oprašuje starý šicí stroj a vyrábí první roušky pro nás i pro naše mamky. Později i pro naše kamarády, kterým je v následujících dnech při své běžecké procházce doručíme. Od tohoto dne už ven jedině v roušce, chráníme tím ostatní. Dále se věnujeme španělštině – Jirka dává pro Toma do kupy personalizovaný kurz španělských sloves. Yo hablé, tu hablaste, el habló… Zdá se, že teď bude kupa času na různé odkládané věci.

(18. 3. 2020) Již mnohokrát jsme se přesvědčili, že nic se neděje náhodou. Kde se vzal, tu se vzal jeden člověk, který Jirkovi nabídnul brigádu při obnově bytů. Oblékl si tedy staré džíny a s odhodláním se vydal potykat si se špachtlí, vrtačkou, sbíječkou, flexou, míchačkou, jakož i se sádrokartony, nivelační hmotou a skelnou vatou. Jiří již odvykl časnému rannímu vstávání a intenzivnímu fyzickému záběru, takže se každý den vrací slušně unavený. Na druhou stranu má čistou hlavu, nemusí do posilky a ještě domů donese nějakou tu korunu (doufejme, že ne koronu).

(19. 3. 2020) Tom pracuje především z domova a se svými kolegy objevuje možnosti nových technologií a práce na dálku. Je to příležitost si uvědomit, jaké běžné rutinní činnosti jsou efektivní nebo zda je vždy důležité vyjádřit svůj názor. Jak se říká, mluviti stříbro, mlčeti zlato – toto pořekadlo při dvouhodinové skypové poradě jedenácti lidí platí dvojnásob. V mezičasech Tom využívá volného času k šití dalších roušek pro okolí, k domácímu cvičení či běhání a také k relaxaci.

(24. 3. 2020) S finální platností jsme zrušili všechny rezervace, které jsme už měli hotové pro naši jarní cestu do Spojených států. Měli jsme tam na začátku května oslavit šedesátiny Nadi, Tomovy mamky. Stornování této cesty nás dovedlo také k úvahám, jak se svět po Covidu-19 změní. Kdo ví, jakou podobu bude mít v budoucnu jedna z našich největších zálib – cestování a poznávání světa, které v opačném směru byly zároveň jedním z našich hlavních zdrojů obživy.

(27. 3. 2020) Tom v pátek dovršil 34 let, tak se postaral o výborný banánovo-tvarohový buchtodort. Oslava to byla komorní – žádné koupání v moři, jako v jiných letech. Uskromnění. To je další věc, která nám může jen prospět.

(28. 3. 2020) V sobotu jsme se po kvalitním spánku vrhli na úklid balkónu. Ten prostor, ta čistota, ta krása uklizeného místa k životu! Nově osázené truhlíky jsme ještě na pár dní ukryli před mrazem dovnitř. V minulých dnech zažila Tomův blahodárný zásah i komora. Uvidíme, zda se nám čas karantény podaří využít k oddělení potřebného a nepotřebného, k uspořádání neuspořádaného. Zatím to je na dobré cestě. Dá se říci, že oba máme rádi pořádek. Zároveň jsme chlapi, takže ho postupně spontánně necháváme plavat… abychom ho čas od času opět dostihli a vypořádali se s ním.

(29. 3. 2020) Dnes je 5. postní neděle. „Lidstvo je živý organismus, který se neustále dolaďuje, tepe, dýchá a vyvíjí se. Jednotlivost dokáže ovlivnit funkci celku,“ píše farářka Martina Kopecká na svém blogu. Tato a další inspirace včetně zprávy o vážném zdravotním stavu biskupa Karla Herbsta vedou Jirku k tomu, aby po dlouhé době obléknul kněžský oděv a doma odsloužil mši svatou. Symbolicky se tak připojil ke svým kolegům, kteří společně, i když každý zvlášť, na různých izolovaných místech přispívají k posílení naděje a duchovní síly.

(1. 4. 2020) Od nového měsíce přichází další změna: Jirka se stane osobním asistentem u jednoho poskytovatele sociálních služeb v Praze. Vrátí se tak k osobní péči o potřebné lidi, tentokrát ovšem velmi konkrétně. Nová práce – nová výzva. Snad si to sedne. Je to šance být užitečný pro druhé a zároveň možnost zajistit nějaké finance na příští měsíce.

Přejeme i vám, ať využijete čas karantény k dobrým věcem – pro sebe, pro druhé, pro nové objevy a výzvy, pro lepší život a svět. Opatrujte se. A noste roušky. :) 

Čínská chřipka útočí